Taranker.Com Logo
8.2
IzyUnit: Price Per Unit logo

IzyUnit: Price Per Unit

Develop by SPEAZ

$24.99

/ Month
Free plan available

Sell your products by unit, weight, etc. Huge time saving.

Unit price display
Link products
Sell by unit
Decimal quantity
Automated variations
Unlink products
4 Reviews
8.2

About IzyUnit: Price Per Unit

Launched Jan 07, 2021

Categories

Built by SPEAZ

Email :

[email protected]

Address

03 RUE LOUIS LEBRUN, SARCELLES, 95200, FR

Website Privacy policy FAQ
ZB: WhatsApp & Messenger Chat logo
(109 Reviews)
  • Sponsored

Support your customers quickly using Facebook Live Chat.

Description

This app allows you to sell your products by any Unit. Like meter, kilogram, liter, lb, oz, etc.

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 *

Essential for greengrocers, grocery stores, butchers, parquet floors & much more. No need to generate all the variations, our app does it for you. You can now sell products with decimal quantity! It is mandatory when you sell fruits, vegetables, meats, drinks, or even cut-to-size fabrics. Everything is automated. You can link and unlink products with just one click. HUGE TIME-SAVING! Let's say you want to link some products with these parameters: * Unit: g * Price: 30 * more
  • Customers will be able to buy according to their needs.
  • Unit Price is displayed on product and collection pages for a better experience
  • Everything is automated. You can link and unlink products in one click.

Pros

  • Enables selling products with decimal quantities, essential for specific items like fruits, vegetables, meats, and fabrics
  • Automates the process of generating product variations, saving time for retailers
  • Allows for easy linking and unlinking of products with a single click
  • Improves customer experience by displaying unit prices on product and collection pages
  • Versatile for various business types, including greengrocers, grocery stores, and butchers

Cons

  • The app’s specific functionality may not be useful for stores that do not sell items by weight or cut-to-size
  • Potentially limited customization options if your business needs specific features beyond automated variations
  • Dependent on integration with existing POS or e-commerce systems, which could pose compatibility issues

Top Helpful Reviews

Gårda Textil

Oct 26, 2022  on Shopify

I sell fabric and this app helps me sell fractions of a unit. Something that is completely necessary in my field. Other alternatives are either less intuitive or much more expensive. As a beginner SPEAZ support has also been invaluable.

Ideal Cheese

Jun 09, 2021  on Shopify

I use this app, I had some issues but he support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product sold by weight

Speckneck.nl

May 31, 2021  on Shopify

I use this app, I had some issues with my theme. The support was very quick and good. They solve every problem. The app is easy to use and it save a lot of time when you have product solds by weight for example.

Keyloh Online Butchery

Apr 29, 2021  on Shopify

I initially had some queries about small issues, but the IzyUnit team immediately assisted to solve the problems I had. The app is working the way it should to indicate a per unit price of my products. Thank you for the swift response to my queries.

More App like this

LinkedOption Combined Listings logo
(51 Reviews)
$9.99-$25.99 / Month
  • Free Plan Available

Link Separate Products with Size, Color, and More.

Zepto Product Personalizer logo
(1,227 Reviews)
$9.99-$49.99 / Month
  • 15 Days Free Trial

Offer Live Product Customization with Unlimited Options

Globo Product Options, Variant logo
(3,360 Reviews)
$12.9-$24.9 / Month
  • Free Plan Available
  • Verified

Add variant option for customize product, product personalizer...

Camouflage: Hide Sold Variants logo
(276 Reviews)
$7-$29 / Month
  • Free Plan Available

Hide/ Disable out of stock or unavailable or specific variants...

Scroll to Top